תפריטי ניווט לעמודים

העמותה להנחלת הזמר העברי

ניווט בין קטגוריות

מנהל אומנותי

DR Ori Leshman-small

ד"ר אורי לשמן- מלחין, מנצח, פסנתרן ומרצה

המנצח, המלחין, הפסנתרן והמרצה הישראלי אורי לשמן הוא בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת בר אילן, בוגר האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל אביב בניצוח וקומפוזיציה, תואר שני בהצטיינות יתרה, תלמידם של פרופ' נעם שריף ופרופ' יצחק סדאי. זוכה מלגת "קרן התרבות אמריקה ישראל" להשתלמות במחיצתו של זובין מהטה ב Bayrische Staatsoper במינכן. במהלך שהותו השתלם אף בניצוח אופרות רנסנס ובארוק עם אייבור בולטון.
לשמן מנצח על תזמורות ובתי אופרה רבים בארץ ובעולם ביניהם: הפילהרמונית הישראלית, בית האופרה "תיאטרון ורדי" בטרייסטה איטליה, הפילהרמונית של בלגרד הפילהרמונית של יוהנסבורג, הפילהרמונית ובית האופרה של קייפ-טאון, הפילהרמונית של סיביו, תזמורת הקאמרטה הישראלית, התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הסימפונית החדשה חיפה, הסינפונייטה באר-שבע ועוד.
לשמן הוא מנהלה האמנותי של עמותת שיר-עד לחידוש, שימור והנחלת השיר הישראלי ומנהלה האמנותי של פסטיבל צלילי ילדות בחולון.
יצירתו "יריד המזרח" בביצוע תזמורת הקאמרטה הישראלית, זמרים ושחקנים, שנכתבה לטקסט של המשורר חיים גורי, הועלתה בספטמבר 2009 בבכורה עולמית בתיאטרון ירושלים ובתיאטרון הקאמרי.
בשנים האחרונות הוזמנו ממנו בקביעות יצירות ושירים לערבי ההוקרה למשוררים ישראליים. "פסטיבל ימי המוזיקה בגליל העליון, כפר בלום". עורך ומנהל מוזיקלי של הסדרות "במה להמתיק ימים אם לא בשירים" ו"השירים של חיי"בתיאטרון "צוותא" – וכן, ב"בית אביחי" שם הוא העורך והמנהל המוסיקלי מזה ארבע שנים של הסדרה "קול המילים" בהשתתפות יוצרים ואמנים מהשורה הראשונה. יצירותיו מנוגנות בחו"ל ובאולמות רבים ברחביי הארץ.
לשמן עוסק רבות גם בחינוך מוזיקלי לילדים ומבוגרים והוא חבר סגל במרכז הבינתחומי הרצלייה ובמכללת לוינסקי.

דבר המנהל האומנותי:

"השירים הישראלים נראים לנו כל כך מובנים מאליהם, כאילו הם היו פה תמיד, כמעט כמו מזג האוויר, עד שאנחנו שוכחים לפעמים שהשירים הללו הם סוג של נס! אפילו נס כפול. השיר הישראלי הוא נס תרבותי- כמות השירים שנוצרו בזמן כה קצר היא עצומה. השירים הללו נוצרו כמעט יש מאין בהשפעת שני התהליכים האדירים, הציונות ותחיית השפה העברית. הואיל והם הגיבו בזמן אמת לאירועים ההיסטוריים הגדולים בתולדות עמנו, הסיפור של השיר הישראלי הוא גם הסיפור של הציונות ושל מדינת ישראל וישנם שירים שממש מנסחים את הישראליות בתקופות שונות. אין עצרת או אירוע תרבותי חשוב שבו לא נוכח השיר הישראלי וחלק מהשירים הללו הפכו כבר מזמן כמעט לתפילות. אם יש משהו שמסמל ישראליות הרי שהשיר ישראלי הוא אחד מהסממנים שלו.

הרבה פעמים חלק מהשירים הללו מהווים גם נס אמנותי- אני מתכוון לזה שאוסף רב של שירים ישראלים הם ברמה אמנותית מאוד גבוהה, חלקם, אף הפכו כבר מזמן לקלאסיקה. אחת הסיבות לכך היא, שמערש לידתו של השיר הישראלי טובי המשוררים והמלחינים התגייסו ליצור אותו. ולא מדובר בדמויות אזוטריות, אלא ביוצרים כמו: ביאליק ואלתרמן ולאה גולדברג, סשה ארגוב, וילנסקי, זעירא, זהבי ורבים רבים אחרים, חלקם גם מטובי היוצרים לא רק בארצנו אלא גם בקנה מידה עולמי במאה ה 20 ובמאה ה 21. השירים הישראלים הם יצירה מקורית שמתרחשת רק כאן, בארץ שלנו, והאתר הזה מוקדש להם".

דר' אורי לשמן