תפריטי ניווט לעמודים

העמותה להנחלת הזמר העברי

ניווט בין קטגוריות

אתי ירוחמי – טור אישי

אתי ירוחמי – טור אישי

שמחה אני וגאה על ההזדמנות המיוחדת, שנפלה בחלקי, לפעול למען שימורם והנצחתם של אוצרות הזמר העברי והישראלי. אוצרות, אשר בחלקם נשכחו זה מכבר ואינם מושמעים עוד במקומותינו. ברובם אף אינם מוכרים לצעירים שבינינו.

כצברית, אשר נולדה מספר שנים אחרי קום המדינה, הזמר העברי והשירים הישראליים הינם חלק משמעותי ובלתי נפרד מחיי. ספגתי אותם מגיל מאד צעיר ועל כך אני חבה תודה מיוחדת להוריי, חיה ויוסף ברקן ז"ל. עוד בטרם ידעתי קרוא וכתוב ציירתי את השירים. ציורים של נוף, ים, שמים, פרחים, אנשים… למילים של שירים שאבי אסף וריכז במחברת מיוחדת.

מאז ועד היום, אני 'הופכת והופכת' בשירים בהנאת אין קץ. אין אני לבדי. שירי הארץ הם זמירות השבת והחג שלנו. הם חלק מההוויה המשפחתית שבן-זוגי ואני זכינו לבנות. ילדינו ונכדינו הינם שותפים מלאים לנו. סחפנו אחר אהבתנו מעגלים של משפחה וחברים. ומכאן השמים הם הגבול…

 הסרטונים שאני יוצרת מאפשרים לי להפוך את תחביב חיי לייעוד. הם נועדו לשמר ולהנציח את השירים. כולם נגישים וחופשיים לשימוש ולהנאה באמצעות ערוץ היוטיוב של "שיר-עד". שאיפתי שיפרצו את גבולותיה של זימרת הארץ וינחילו אותה לציבור רחב ומגוון ככל הניתן, צעיר ברוחו ובגילו.

טונות של אהבה והתרגשות מושקעות בסרטונים. אהבה לזמר העברי, הערכה עמוקה ליוצרים ולמבצעים, כבוד לנכס תרבותי ייחודי זה ולמורשתו. הכנתם עבורי הינה מסע מרתק במנהרת הזמן, המפגיש אותי, כל פעם מחדש, עם השירים ושפתם העשירה, עם ההיסטוריה והמסורות הגלומות בהם, עם נופי הארץ המשתקפים מהם, עם הפסיפס האנושי שהם מציגים, עם כל היבטי החיים שהם מייצגים.

חוויותיי אלה, יחד עם תפיסתי את השימור וההנצחה כמכלול, הן שמנחות אותי בעת יצירת הסרטונים. יש בהם את לחני השירים ואת מילותיהם בהלימה. אני משתדלת ללוות אותם, ככל הניתן, בתמצית הסיפורים שמאחורי השירים, בתמונות היוצרים והמבצעים, בצילומים התואמים את תוכנם ואת תקופתם ההיסטורית. למען הגילוי הנאות אוסיף, כי הצילומים בחלקם לקוחים מאלבום התמונות של משפחתי.

אני מזמינה אתכם להיכנס לערוץ היוטיוב של "שיר-עד", 'להפוך ולהפוך' בשירים, להשתמש בהם, להגיב להם, להפיצם ובעיקר – ליהנות מהם.

בואו נהיה כולנו קהילה אחת גדולה, חוצת גילים ומגזרים, המאוחדת סביב שימורם של שירי הזמר העברי והישראלי, הנצחתם, החייאתם, הנחלתם לצעירים והחזרתם לנוף התרבות הישראלי – למעננו ולמען הדורות הבאים. "את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק. מוכרחים להמשיך לנגן" (האלוף בני פלד, יוני 1974).

 אתי ירוחמי,

"שיר-עד" – העמותה למורשת הזמר העברי

 

One Comment

 1. אתי,
  אהבתי… הצצתי ונפגעתי, גם נסחפתי…והאזנתי… מרתק !
  תודה על נכונות,על העזה ועל הכנות..על מילים שיצאו מהלב…
  מברכת ומפרגנת על הגשמת חלום…
  ומברכת בברכות חמות להמשך….

  גאה בך…פנינה

השאירו תגובה..

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *